تفکر سیستمی

تفکر سیستمی

به نام خدای دوست داشتنیمون

 

تا حالا در مورد تفکر سیستمی مطالعه داشتید؟ یا حتی در مورد آن شنیدید.

تفکر سیستمی می گه در هر موضوعی تا کجا رو می بینید و بهش فکر می مکنید و نهایتاً چه عملکردی در مورد آن موضوع از خودتان نشان می دهید. در واقع افق دیدتان تا کجاست.

ارزشها براتون مهمه یا اینکه فقط چند دقیقه کارتون راه بیفتد.

اغلب ما انسانها وقتی در یک مشکل می افتیم فقط می خواهیم از آن بیرون بیایم?⁦☹️⁩ بدون هیچ تفکری.

مثال هایی که هر روز با آن ها سر و کار داریم و می بینیم.

عبور کردن از چراغ قرمز

عوض کردن line

رعایت نکردن صف

ریختن زباله در سطح شهر و در طبیعت

دادن رشوه برای راه افتادن کارمون

گرفتن رشوه برای راه افتادن کار دیگران

 

یکی از مواردی که کمترین توجه به آن می شود در تربیت فرزندان هست.

خیلی خوبه که تکلیفمون با خودمون روشن کنیم آیا می خواهیم فرزندمون برای یک روز، یک ماه، یک سال یا برای عمرش تربیتش کنیم.

بسیاری از افراد زمانی که فرزند گریه می کند بدون اینکه علت گریه را متوجه بشوند متأسفانه شروع به زدن بچه می کنند و یا با کلام خشونت آمیز شخصیتش رو تخریب می کنند. بدتر از این موارد با دادن رشوه فرزندشون را ساکت می کنند که در سنین مختلف می تواند متفاوت باشد.

تمام رفتارهایی که پدر و مادر  با فرزند دارند می تواند  روی شخصیت آنها و رفتارهایی که در جامعه بروز خواهند داد تأثیر گذار باشد. رفتارهایی که مرتب هر روز از افراد شاهد هستیم بازتاب همین برخوردهاست در واقع خلأ هایی که در فرد براثر بی توجهی والدین ایجاد شده است. بعضاً دیده شده خیلی از افراد کاملا در برخورد با دیگران سر کوچکترین مسئله پرخاشگرانه رفتار می کنند. یا برای راه انداختن کار دیگران در محیط کارشان عادت به رشوه گرفتن دارند یا حتی رشوه دادن  به دیگران در مورد کار خودشان را دارند و نمونه های زیادی از رفتارهای نا به هنجار که عمدتاً ریشه در کودکی فرد دارد.

خیلی فوق العادست در هرکاری که می خواهیم انجام دهیم آینده ای که در انتظار ماست را ببینیم اینکه بر اثر کاری که انجام می دهیم چه تأثیراتی بر زندگی ما خواهد داشت، فقط همین الان را نبینیم تا بتوانیم زندگی خوب و آینده عالی را برای خودمان رقم بزنیم.

 

 

امیدوارم که شاد و پیروز در پناه حق باشید و همیشه در اوج بدرخشید.

بستن منو
×
×

سبد خرید